Scroll Top
Zawiła 55b; 30-390 Kraków

Obróbka CNC sklejki drewnianej

Obróbka CNC sklejki drewnianej

Nowoczesne techniki oraz narzędzia sprawiają, że obróbka wszelkich materiałów staje się o wiele łatwiejsza. Jednym z materiałów, z którego bardzo często produkuje się wszelkiego rodzaju elementy ozdobne, jest sklejka drewniana. We wpisie przedstawimy zatem najważniejsze informacje na jej temat, opowiemy, na czym polega obróbka CNC sklejki drewnianej. Sprawdź, jeśli jesteś zainteresowany!

Czym jest sklejka drewniana oraz jakie są jej grubości?

Czym właściwie jest sklejka drewniana? Najprościej mówiąc, jest to materiał kompozytowy, składający się z kilku cienkich krzyżujących się warstw drewna. Do produkcji tego tworzywa używa się nieparzystej liczby obłogów, czyli warstw. Sklejka drewniana przeważnie powstaje z brzozy, olchy lub sosny. Warto pamiętać, że w większości przypadków środek tego materiału tworzy się z tańszych odmian drewna, a zastosowanie specjalnego kleju (bakelitowego lub syntetycznego) sprawia, że sklejka drewniana może być wodoodporna.
Sklejka drewniana, inaczej nazywana również dyktą, może przyjmować różne grubości. Na rynku najczęściej dostaniemy ją w wersji zaczynającej się od 1 mm. Najgrubsze materiały mogą natomiast osiągnąć grubość nawet 40 mm. Im sklejka jest grubsza, tym z większej ilości obłogów się składa.

Do czego wykorzystuje się sklejkę drewnianą?

Sklejka drewniana jest materiałem niezwykle plastycznym. Z tego powodu ma bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej spotkamy ją w przemyśle meblarskim. Z jej pomocą tworzone są m.in. meble domowe czy biurowe. Gładka powierzchnia sklejki i nieregularne usłojenie idealnie się do tego nadają. Tworzywo to wykorzystuje się także w budownictwie, jako materiał do szalunków, czy na ścianki działowe i sufity, a także w szkutnictwie. Niejednokrotnie jest ona również używana jako okładzina na ściany, sufity, a nawet na posadzki. Bywa tańszą alternatywą dla innych materiałów wykańczających. Pokryta folią fenolową może służyć jako forma dla wylewanego betonu. Śliska powierzchnia z jednej strony chroni przed wilgocią, a z drugiej ułatwia odseparowanie formy od zastygniętego betonu. Wielokrotnie sklejka drewniana stanowi materiał, z którego wykonuje się opakowania czy wszelkiego rodzaju ozdoby, dekoracje oraz zabawki.

Obróbka CNC sklejki drewnianej

Obróbka CNC sklejki drewnianej w Specialtech

Tak jak już wspominaliśmy, sklejka drewniana jest materiałem niezwykle plastycznym. Bardzo łatwo nadać jej pożądany kształt czy wyciąć z niej odpowiednie wzory. Aby móc wykonać precyzyjne kształty sklejkę drewnianą poddaje się obróbce CNC. Sam skrót CNC to Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Z jego pomocą możemy zaprojektowany skomplikowany wzór czy element przenieść na wybrany przez nas materiał. Oczywiście potrzebne do tego są specjalistyczne obrabiarki, wykwalifikowana kadra, która zadba o każdy detal na etapie projektu, a następnie operator maszyny, który w opracowywanym materiale uzyska efekt identyczny jak w projekcie. W naszym centrum przygotujemy projekt, wykonamy wszystkie niezbędne obliczenia, zoptymalizujemy proces wycinania elementów w sklejce i zajmiemy się obróbką CNC sklejki drewnianej.

Frezowanie CNC w sklejce

Obróbkę CNC sklejki drewnianej można podzielić na kilka różnych rodzajów. Jednym z nich jest frezowanie CNC w sklejce. W tym przypadku, z pomocą specjalistycznych sprzętów w materiale bardzo dokładnie wycinane są np. ażurowe zdobienia, podcięcia i wgłębienia. Dzięki temu, zamiast zwykłej, niczym niewyróżniającej się sklejki, możemy uzyskać piękny materiał, który posłuży nam jako ścianka działowa, balustrada, osłona kaloryfera czy nawet i front meblowy. Frezowanie w sklejce to proces mający na celu powolne i dokładne ścinanie kolejnych warstw materiału, aż do uzyskania pożądanego efektu. Zastosowanie frezowania CNC pozwala na wysoką precyzję pracy i estetykę produktu końcowego.

Toczenie CNC sklejki drewnianej

Frezowanie w sklejce to nie jedyny sposób obróbki. Materiał ten można bowiem poddać także np. toczeniu CNC. W tym przypadku tworzywo umieszczane jest w specjalnej tokarce, a następnie wprawiane w ruch. W tym samym czasie wykorzystuje się dodatkowe narzędzia, np. noże, dzięki którym sklejka nabiera pożądanego kształtu. W ten sposób powstają przedmioty takie jak gałki meblowe, karnisze czy miseczki.